úterý 3. prosince 2013

Kdy už budou Vánoce?

... až Marie s Josefem dojdou do Betléma!

Dlouho jsem přemýšlela, jak náš adventní kalendář vytvořit. Nechtěla jsem ho plnit sladkostmi, protože těch děti dostanou od babiček beztak i tak dost. Tak jsem si vymyslela, že náš kalendář bude pohádkový - pro každý den napíšu jednu pohádku. Kalendář tedy bylo zapotřebí vytvořit tak, aby se do něj vešly složené listy papíru. Pak jsem si vzpomněla, co jsem kdysi viděla u kamarádů a moc se mi to líbilo: každý rok před Vánoci rozloží velký stůl, kde naaranžují prázdný chlév (asi se zvířaty, to už nevím) a z kamínků vyskládají cestu do Betléma. Plstěná Marie s Josefem putují, každý den se přiblíží o kousíček blíže k svému cíli, až na štědrý den dojdou až do chléva a v jesličkách se objeví miminko. Tento motiv se mi moc líbil a chtěla jsem ho nějak zakomponovat do adventního kalendáře, ale pořád jsem nemohla přijít na to, jak to udělat, aby byl kalendář funkční, hezký, z materiálů, které mám doma, a abych ho zvládla vyrobit sama. Nakonec jsem vymýšlení vzdala a ušila dva různé kousky - kalendář a cestu k chlívku.Kalendář jsem ušila z různých zbytků látek, co jsem doma našla, takže to byl vlastně takový recy projekt. Inspirovala jsem se na fleru - bohužel se mi nedaří najít domeček, který mě inspiroval a jeho autorku, nejspíš už je prodaný, tak sem dám alespoň odkaz na muj pinterest ...  pro inspiraci. Celý dům jsem vypodložila lehátkovinou, aby aspoň trochu držel tvar. Na stěny jsem použila látku, kterou jsem měla kdysi za dob studií na privátě na zdi kolem postele, střecha je z jakési teplákoviny od tchýně, okýnka ze všemožných zbytků anebo z rostřihaného starého oblečení. Kapsičky jsem ještě podšila tlustejší látkou (něco jako plst), protože jednotlivé látky byly různě tlusté a taky aby se lépe přišívaly na domeček. Co jsem nestihla, bylo napsat 24 pohádek :-), takže se to zatím snažím dohánět vždy večer předem... Když nebudu stíhat nebo mě nic nenapadne, tak použiju básničky, hádanky nebo pohádky z knížek. A dvě pohádky mi přislíbil také kamarád. Zatím se ale snažím zvládnout to sama :-)


Hned vedle kalendáře jsme si pověsili prázdný chlév s jesličkami a číselným sloupcem symbolizujícím putování Marie a Josefa. Tuto dvojici nakreslil Kartouzek, protože já kreslit neumím, a nalepili jsme ji na kolík. Každý den se posunou o jedno políčko výš, blíže k Betlému. Děti tak vidí, kolik dní ještě zbývá do Vánoc a zároveň si podle čísla, na kterém zrovna stojí Marie s Josefem, mohou najít příslušné okénko na adventním kalendáři.


Číselná řada končí číslem 23, 24. prosince se v domečku objeví panenka Marie, Josef a v jesličkách Ježíšek. Na obloze zazáří kometa.  Postavičky s kometou jsou z filcu a plsti, na zadní straně mají našitý suchý zip. Jeho druhá část je všitá i v domečku na místech, kde se na štědrý den postavičky objeví.


Jen ty šňůrky na zavěšení jsem mohla vyměnit :-)

1 komentář: